דמי ניהול קרן השתלמות ואיך להפחית אותם

איך להפחית את דמי הניהול של קרן השתלמות שלכם

חיסכון בקרן השתלמות הוא כנראה החיסכון המשתלם ביותר במשק. מה שמשפיע על חיסכון/השקעה של קרנות השתלמות הוא גם דמי הניהול. במאמר זה אסביר לכם איך להפחית את דמי הניהול שאתם משלמים. 

כמה מותר לגבות במקסימום דמי ניהול לקרן השתלמות

בקרן ההשתלמות תשלום דמי ניהול הוא רק על הצבירה. כלומר כמה כסף שיש לכם בקרן עכשיו. בשונה בקופות גמל ששם זה גם על הצבירה וגם על ההפקדות (הפקדות שנתיות/חודשיות שאתם מפקידים).

התשלום המקסימלי שאותו אפשר לגבות בקרן ההשתלמות הוא 2% . שימו לב שבפועל אף אחד לא משלם את זה, המקסימום שמשלמים (ואז "שוחתים אותכם") זה 1.8%

במה תלוי דמי הניהול קרן השתלמות

דמי הניהול קשורים כמובן לחברה המנהל, וכן לסוכן שגוזר קופון מדמי הניהול. אפשר להתמקח עם כל אחד מהגורמים האלה ביחד ובנפרד. 

כמה אתם משלמים

בשלב ראשון עליכם להבין כמה דמי ניהול אתם משלמים. זה יהיה סביב כותרת ריכוז דמי ניהול שנגבו בפועל מהעמית. רחו פרטים נוספים של איך לקרוא את דוחות כספיים של קרן השתלמות.

כמה אחרים משלמים

תוכלו לראות בדוח כמה אחרים משלמים. תקבלו ממוצע תשלומים שאומנם יתן לכם מידע נכון, אבל מניסיוני ולהרגשתי יש הטיה לנתונים האלה (אינני יודע איך עושים את זה). 

הוזלת דמי ניהול קרן השתלמות

הסיבה שקרן השתלמות היום היא היום פחות אטרקטיבית היא בגלל דמי הניהול שלה. אתם מוכרחים להוזיל את דמי הניהול כמה שיותר. 

שימו לב שעליכם לשים לב לכמה זמן אתם מקבלים את ההטבה (לרוב לשנה או שנתיים), וזכרו עוד שנתיים להפחית שוב את דמי הניהול. 

טלפון לקופה

זוהי הדרך הפשוטה ביותר. תתקשרו לקופה, תבקשו להוזיל את העמלות ב 50%. בתקופה זאת אני רואה שזה לא עובד חלק, כלומר הסיכוי שיסכימו הוא נמוך (תלוי בכמה כסף יש לכם בקופה). בנוסף, ינסו למכור לכם שאם תעבירו את כל הכסף לקופה הזאת רק אז יוזילו. לשיקולכם, אני לא מעביר את הכספים שלכם לקופה אחת. 

היעזרו בבני משפחה שכירים

אם בן או בת הזוג שלך עובד/ת במקום עבודה מסודר ומאורגן, קרוב לוודאי שיש לכם מחיר מיוחד לקרנות השתלמות (מחיר כמות/ועד). לעתים אפשר לצרף את בן/בת הזוג לקרנת אלה. לשם כך יש לפנות לסוכן הביטוח שמבטח את מקום עבודה זה.

איחוד של חיסכון פנסיוני

אם תאחדו את לכ הכספים שלכם בחיסכון פנסיוני אחד (קופות גמל, קופות השתלמות...) יתכן שתקבלו הנחה. זוהי דרך שהיא קצת בעייתית מבחינתי  כי אינ אוהב לפזר את הכספים האלה בין גופים שונים, אבל דרך זאת עובדת. 

העזרו בבנקים - הדרך המומלצת ביותר

זוהי הדרך שאני הכי אוהב עבור עצמאיים. ולפני זה הסבר: 
חלק מהבנקים קיבלו אפשרות לייעץ ייעוץ פנסיוני. הייעוץ ניתן ללקוחות שלהם אבל לא רק. אלא לכל מי שמגיע אלים לייעוץ. 
הם משמשים כיועצים פנסיונים. הדבר היפה ביותר הוא שהם חייבים להיות אובייקטיביים. בנוסף, וזוהי הנקודה החשובה הם, בתור גוף עצום, מקבלים מחירים מיוחדים וקבועיים מהחברות עצמם (גמל, פנסיה השתלמות. )

את העמלות הם מקבלים ישירות מגופים האלה (כמו כל היועצים הפנסיוניים).
אז אם אתם עצמאיים או בלי מקום עבודה מסודר, לכו לבנקים לקבל ייעוץ פנסיוני, ותקבלו עמלות מצויינות מהגופים.